"Mała książka - wielki człowiek" –zdobądź wyprawkę dla swojego dziecka !!!

2Drodzy Rodzice,

Biblioteka Publiczna w Postominie zakwalifikowała się do udziału w pilotażowym projekcie dla trzylatków realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek" . Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do Biblioteki Publicznej w Postominie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej:

książkę „Pierwsze wiersze dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki

Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci

Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Do udziału zapraszamy dzieci urodzone wyłącznie 2015 roku wraz z Rodzicami. Do projektu zapraszamy również 3 latków zapisanych już do naszej biblioteki.

Rozpoczęcie projektu od 24 września 2018r. - serdecznie zapraszam

Renata Zielonka